Народна странка

Јеремић у Вашингтону: Срби никада неће прихватити Косово као независну државу

Јеремић у Вашингтону: Срби никада неће прихватити Косово као независну државу

Председник Народне странке и председавајући Савезу за Србију Вук Јеремић изјавио је у Вашингтону да се као народ суочавамо са притисцима који задиру у саму срж нашег националног идентитета и да велика већина Срба никада неће прихватити Косово и Метохију као независну државу, те да би први приоритет требало да буде успостављање нормалних услова за живот косовских Срба и Албанаца.

„У Стејт департменту ми је јуче речено да морамо да схватимо да је Косово независна држава и прихватимо ту реалност која се неће мењати. Бојим се да је то немогуће сваком ко држи до нашег културног и националног идентитета“, рекао је Јеремић на предавању на Дипломатској академији Универзитета Џорџтаун, која је једна од најпрестижнијих установа тог профила на свету.

Јеремић се у Стејт департменту као председавајући Савезу за Србију званично састао са замеником помоћника државног секретара САД Метјуом Палмером.

„Тражити од било кога у Србији да се под било којим условима потписом формално одрекне Косова и Метохије јесте тражити нешто што нико није учинио у претходних шест векова и то не би требало покушавати ни у 21. веку“, рекао је Јеремић.

Јеремић је навео да је косовски завет за Србе један од три стуба националног идентитета, поред језика и ћириличног писма и светосавске православне вере, и додао да је тај мит, заснован на Косовском боју и колективном жртвовању за слободу, опстао упркос вековима отоманске окупације. „За нас је апсолутно немогуће да се одрекнемо Косова и Метохије. То нико у историји Србије није учинио, чак ни током пуних пет векова отоманске власти или за време нацистичке окупације у Другом светском рату“, рекао је Јеремић.

„Сматрам да у кратком року морамо да успоставимо нормалне услове живота на Косову и Метохији тако да Срби и Албанци почну да живе без напетости. Тренутно је то веома тешко, јер су у Београду и Приштини на власти људи који су били дубоко умешани у непријатељства крајем деведесетих. Хашим Тачи је био ратни командант и по мом дубоком уверењу ратни злочинац, а Александар Вучић Милошевићев министар информисања. Сумњам да су њих двојица у стању да постигну договор о нормализацији живота, све са својим колегом Рамушем Харадинајем“, навео је Јеремић.

Јеремић, који је и бивши министар спољних послова Србије, додао је да би прво требало преговарати о стварима попут нормализације трговине и заштите светиња Српске православне цркве, а да би се по успостављању услова за нормалан живот лакше могао замислити трајнији договор.

Председник Народне странке и председавајући Савезу за Србију је поновио да би прецртавање граница по етничком принципу било опасан преседан и да промена граница на Косову и Метохији не би била последња у региону, што би могло да изазове катастрофалне последице, и да се између осталог и зато оштро противи таквом решењу.

Упитан о повезаности решавања косовског питања и пута Србије у ЕУ, Јеремић је подсетио на изјаву председника Француске Емануела Макрона да неће бити ширења уније и пријема нових чланица док се не заврше унутрашње реформе у ЕУ и да је ту тврдњу у Београду недавно поновила и француска министарка за европске послове Емили Лоазо.

„Разумем да би концепт пријема читавог Западног Балкана у ЕУ олакшао решење косовског питања, јер би онда могло да се каже ’сви ћете бити у ЕУ, нема граница између држава чланица’, али та понуда сада није на столу. Не знамо ни каква ће понуда бити када се реформе у ЕУ заврше нити да ли ће је уопште и бити“, рекао је Јеремић.

Јеремић је истакао да он није антиевропљанин и да је Србија је држава у географском срцу Европе и неодвојиви део европске историје и цивилизације. „Хоћемо да будемо део Европе 21. века, али бојим се да чланство у ЕУ једноставно није на столу. Под таквим околностима, најважније је да уредимо Србију као модерну европску државу, па ће се врата ка чланству у будућности можда опет отворити. Задатак наше генерације је да Србију реформишемо тако да буде спремна за чланство у ЕУ и тако олакшамо наредној генерацији која ће можда о томе одлучивати“, рекао је Јеремић.

Јеремић је истакао да би било много боље када би европски званичници према Србији били отворенији и поштенији по питању чланства у ЕУ.

„Пример за њихов садашњи однос према Србији је изјава одлазећег председника Европског савета Доналда Туска, који је у Београду на конференцији за новинаре са председником Србије рекао да му је Александар Вучић ’сродна душа и највећи Србин кога је упознао’. Волео бих да верујем да није могао бити озбиљан у тренутку када је то изговарао“, рекао је Јеремић.