Народна странка

Алексић и грађани Јадра и Рађевине: Ако буде рудника литијума, неће бити ни Лознице ни Крупња

Алексић и грађани Јадра и Рађевине: Ако буде рудника литијума, неће бити ни Лознице ни Крупња

Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић изјавио је да власт, супротно интересима грађана, намерава да компанији Рио Тинто омогући огроман профит тако што ће код Лознице отворити рудник литијума због којег ће раселити локално становништво и трајно загадити земљиште, воду и ваздух у целој Мачви.

„Нико грађанима није објаснио нити може да објасни шта ће бити са 300.000 тона сумпорне киселине која би се годишње користила за испирање руде, као и са 8.000 кубних метара воде дневно која ће ту сумпорну киселину да излива у реку Јадар, па даље у Дрину и Саву“, рекао је Алексић испред представништва Рио Тинта у селу Горње Недељице код Лознице.

Алексић је упитао и шта ће бити са јаловином коју ће ветар носити „не само до Лознице, него по целој Мачви и до Ваљева, 200 километара у круг“, и подсетио да Србија има „најнижу стопу рудне ренте у Европи која износи између три и седам одсто“.

„Интерес је мизеран, а штета је огромна и катастрофална по читаву Србију. Власт Александра Вучића крчми интересе народа зарад профита страног инвеститора. Национални интерес Србије не може бити да уништавање земље, ваздуха и река да би држава страним компанијама обезбедила профит. Рио Тинто је дошао због профита, што је легитимно, али је лоше што држава не брине о својим грађанима, него о интересима страних фирми“, навео је Алексић.

Алексић и представници Удружења „Заштитимо Јадар и Рађевину“ затражили су да разговарају са представницима Рио Тинта, који су прво реаговали нервозно, на тренутке и бурно и нису дозволили снимање, да би на крају ипак пристали на разговор.

Сазнао сам да је управљање пројектом рудника литијума поверено компанији ’Бехтел’ са којом је садашња министарка рударства Зорана Михајловић, док је била министарка саобраћаја, потписала уговор о изградњи Моравског коридора по дупло већој цени од првобитне понуде. Веома је занимљиво да ’Бехтел’ прати Зорану Михајловић“, рекао је Алексић.

Алексић је навео да су размере штете коју би произвео рудник јасне и одговорнима у држави и стручњацима.

Сумњам, међутим, да је реч о корупцији, јер Рио Тинто, по информацијама које су ми доступне, спонзорише Рударско-геолошки факултет са 100 милиона динара, Машински факултет добио је 10 милиона динара, Грађевински факултет и Завод за јавно здравље по 12 милиона… За шта тачно, за лобирање или за неке друге послове“, упитао је Алексић.

„Власт, уместо да пружи одговоре грађанима Лознице, Мачве и целе Србије, шаље представнике Рио Тинта и његове портпароле који покушавају да подиђу грађанима и објасне им да је баш добро да се одселе са својих огњишта и да је добро да се не баве пољопривредом и да имају воћњаке, малињаке, шљивике… Него хоће да им плате куће и деле им брошуре о куповини станова у градовима“, додао је Алексић.

Председник Удружења „Заштитимо Јадар и Рађевину“ Момчило Алимпић рекао је да је Рио Тинто „наумио да код Горњих Брезовица у близини Крупња направи депонију библијских размера, а да би рударски басен код Лознице био на површини између 36 и 40 квадратних километара“.

Рудника неће бити и нека се Рио Тинто окане ћорава посла, јер ако буде рудника нас неће бити, то је сигурно – неће бити ни Лознице нити Крупња, а и Шабац је бити веома угрожен. Планирано је да депонија код Крупња буде на 450 метара надморске висине, па ће ветар ширити отпад чак до Ваљева“, рекао је Алимпић.

Представница Удружења „Заштитимо Јадар и Рађевину“ Марија Алимпић рекла је да би Рио Тинто што пре требало да схвати да „неће бити рудника и да своје паре уложи у нешто паметније“.

Неће бити рудника, јер смо спремни да идемо до краја, и то би требало да схвате и Рио Тинто и власт у Србији, како би се све завршило мирним путем и правним средствима, а у супротном нећемо бежати од онога на шта ће нас они натерати да се догоди, а надам се да до тога неће доћи. Ово је наша земља и нема назад“, рекла је Марија Алимпић.  

Потпредседник Удружења „Заштитимо Јадар и Рађевину“ Славиша Милетић рекао је да ће „народни отпор бити већи него икада ако народ на то буде натеран“.

„Имамо јак мотив и интерес да бранимо Јадар и Рађевину јер су ово наша огњишта, наша земља и наша будућност, као и будућност наше деце. Представници Рио Тинта нису имали одговор ни на једно осетљиво питање, попут оног шта ће бити са десетинама километара пластичних цеви које су у земљи, а коришћене су за испитивања терена“, рекао је Милетић.