Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да неки захтеви прозападне опозиције за побољшање изборних услова имају смисла, а да датум избора нема никакве везе са фер условима и да целој опозицији не одговара спајање београдских избора и локалних избора широм Србије, јер нема инфраструктуру која може да парира властима истовремено у 90 општина.
„Изнео сам два предлога који би развејали сумњу у ’изборни туризам’, односно премештање гласача. Први је промена Закона о локалним изборима по којој онај ко је променио место пребивалишта на првим следећим изборима не може да гласа у новом месту пребивалишта, него у старом“, рекао је Гајић телевизији Уна.
„Други је да изборне комисије у градовима и општинама одмах по завршетку гласања морају да скенирају бирачке спискове са свих бирачких места и да их објаве на својим интернет сајтовима како би сваки грађанин могао да провери да ли је можда уписано да је гласао а да он није изашао на изборе“, додао је Гајић.
Гајић је истакао нема никаквог разлога да опозиција тражи спајање избора зато што Београд чини петину Србије и много је посла у главном граду.
„Опозицији је лакше да се организује и контролише изборе ако су раздвојени. На децембарским изборима опозиција на више од 20 одсто бирачких места није имала контролоре, у Војводини на више од 200 бирачких места није било нити једног контролора из опозиције“, навео је Гајић.
„Јасно је да опозиција није у стању да организационо изнесе изборе. Једно је прича у јавности, а друго су реалне политичке могућности. Од 2012. године имамо серију пораза опозиције које јој је нанео СНС“, додао је Гајић.
Гајић је навео да би усвајање резолуције УН о геноциду значило да се „док постоји свет“ сваке године 11. јула обележава Међународни дан геноцида, који се приписује Србима.
„Усвајање такве резолуције изазвало би ратне репарације и политички притисак да се ревидира Дејтонски споразум, а то значи да се иде у на уништење Републике Српске. Србија мора да стави црвену линију и да каже да о томе неће да разговара. Резолуција може да почини колосалну штету српској нацији у будућности“, рекао је Гајић.
Гајић је истакао да би пријем самопроглашеног Косова у Савет Европе био непријатељски акт према Србији, која би, ако се то догоди, требало да замрзне свој статус у тој организацији.
„Србија би требало да изађе из Бриселског споразума и одбаци француско-немачки план, јер је испунила све, а Албанци ништа. Морамо да им покажемо где су наше црвене линије да би знали да о томе нећемо више да разговарамо“, закључио је Гајић.