Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да, према његовим сазнањима, идејним пројектом реконструкције железничке станице у Новом Саду није на основу прописа предвиђен елаборат стања конструкције, а републичка ревизиона комисија је пропустила тај недостатак у идејном пројекту и „пустила да иде“.
„То је покренуло лавину која је на крају убила 15 људи у паду надстрешнице. Један од ухапшених је и аутор идејног пројекта и претпостављам да је ухапшен јер није предвидео да се уради посебан елаборат стања конструкције. Реконструкција станице је рађена без оригиналног пројекта, који је пронађен тек пре неки дан, и у таквој ситуацији постоје прописи који одређују шта мора да се ради“, рекао је Гајић телевизији Прва.
„Ако у главном грађевинском пројекту и извођачком пројекту нема обавезе да се обави инспекција старе конструкције и провери да ли може да трпи додатна оптерећења, онда то значи да та ствар није постављена као проблем“, додао је Гајић.
Гајић је навео да су, према његовим сазнањима, после пада надстрешнице обављене лабораторијске анализе арматуре и бетона.
„Мислим да су закључили да је арматура 50 одсто пропала, што значи да је главни узрок то што није било контроле“, рекао је Гајић.
Гајић је подсетио да је предузеће Инфраструктура железница Србије одговорно за одржавање објеката на железници.
„Јавашлук је кључни разлог пада надстрешнице. Мислим да од 1964. године, када је изграђена железничка станица у Новом Саду, није обављен преглед надстрешнице. Прописи обавезују власника објеката, у овом случају је то железница, да одржава своје објекте и обавља инспекцију стања“, рекао је Гајић.
Гајић је навео да су све дозволе издате пре него што је Горан Весић постао министар, и додао да је Весић имао помоћника министра за саобраћај који је био у комуникацији са инвеститором и извођачем и којег су они обавештавали о догађајима.
„Имам утисак да се Весићу ставља на терет то што је био на отварању станице, а то је политичка ствар, и друга ствар је то што није издата употребна дозвола. Прво, министарству неко мора да поднесе захтев за употребну дозволу, па ако није поднео захтев, она није ни могла бити издата. Друго, да би неко био кривично одговоран, мора да се утврди узрочно-последична веза, а надстрешница би пала и да је издата употребна дозвола, што значи да она није одлучујуће утицала“, рекао је Гајић.
Гајић је поводом позива потпредседнице ССП Маринике Тепић полицајцу на протесту у Новом Саду „да се преда јер је то грађанско хапшење“ рекао да му „није јасно како неки људи себи дозвољавају да говоре о стварима о којима немају појма“.
„Грађанско хапшење полицајца – то је невиђен оксиморон“, рекао је Гајић.
Гајић је оценио да је у Србији створена атмосфера у којој „не може да делује правна држава, него сви гледају истраживања и како народ реагује, па према томе доносе одлуке“.
„Лидерство, међутим, подразумева да се понашате у складу са својим овлашћењима и да консеквентно доносите одлуке“, закључио је Гајић.