Народна странка

Гајић: Прекинути преговоре са ЕУ и одбацити противуставни француско-немачки споразум

Гајић: Прекинути преговоре са ЕУ и одбацити противуставни француско-немачки споразум

Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је ФоНету да би Скупштина Србије требало да одбаци француско-немачки план и Охридски споразум о Косову и Метохији, јер су противуставни.

"Србија не може на основу таквих споразума да наставља преговоре о Косову и Метохији", оценио је Гајић у серијалу разговора Косинус.

Гајић сматра да су неуставни и они раније постигнути споразуми, попут Бриселског и седам споразума које је пре њега потписао тадашњи преговарач Борко Стефановић.

"Неких 30 одредби Устава је прекршено и тим 'Борковим' споразумима и самим бриселским споразумом", тврди Гајић.

Он мисли и да би Србија требало да се повуче из преговора са Европском унијом, ако је услов за европске интеграције чланство такозваног Косова у међународним организацијама и ако је то део преговарачког поглавља 35, које се односи на нормализацију односа са такозваним Косовом.

Гајић истиче и да има других начина за сарадњу са ЕУ, попут Европске економске заједнице.

Србија треба да има неки одржив споразум са Западом, али он не сме да буде науштрб наших државних интереса, објаснио је он и нагласио да наш државни интерес није да изгубимо део наше територије.

Када је реч о евентуалном референдуму о статусу Косова и Метохије, Гајић сматра да би то могло да се деси једино ако би Србија мењала Устав и то у оном делу о својој државној целини.

Он мисли да је јасно како би Срби гласали када би неко предлагао да се промени Устав и да Косово и Метохија више не буде део српске територије.

Према његовим речима, преговоре би требало пребацити на Контакт групу, тамо где се налази и пет чланица Савета безбедности Уједињених нација.

"О коначном статусу Косова и Метохије, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, може да се одлучи само у Савету безбедности. Када су у питању интереси Србије и њеног суверенитета на целој територији, у Савету безбедности се налазе најмање два члана која су склонија српским аргументима", протумачио је Гајић.

За њега нема дилеме да је Косово и Метохија српско, али сматра и да Албанци имају право на њега.

"Мора се наћи неки излаз али Србија не може да допусти да тај излаз буде стварање нове државе, друге албанске државе на Балкану после 100 година", изричит је Гајић.

Када је реч о столици за Косово у Уједињеним нацијама, он је уверен да о томе не одлучује Србија и подсећа на то да је Русија већ више пута најавила вето на такву одлуку.

"Чак и када Србија не би имала ништа против, мислим да би Русија опет ставила вето", рекао је Гајић, и додао да фактички нисте држава док нисте члан УН.

Коментаришући идеју замрзнутог конфликта, он сматра да је боље, ако нисмо у стању да дођемо до споразума, да не направимо неку фаталну грешку коју више никада не можемо да исправимо.

"То значи да неко од државних представника потпише нешто што би могло да изазове у правном и у политичком смислу трагичне последице. И онда је боље, као на Кипру, оставити то за неко време када и једна и друга страна буду биле спремне на компромисе", казао је Гајић.

Када је реч о Заједници српских општина, он сматра да је то "врста виртуалне невладине организације" која повезује општине где су Срби у већини.

С обзиром на то да се, како каже, над Србима спроводи етничко чишћење, он поставља питање шта ће бити у будућности и да ли би са Србима, заправо, нестала и ЗСО.

"То је једна шаргарепа за српску страну на коју ми не бисмо смели да пристанемо. Ипак, приштинска страна чак ни то неће да допусти", казао је Гајић.

Када је реч о ризику сукоба на Косову, Гајић сматра да међународна заједница то у овом тренутку неће допустити и да се ситуација "солидно држи, ипак, под неком контролом".

"Ипак, несумњиво је да Срби живе у гету, да је то најгори положај једне етничке заједнице западно од украјинског фронта. Нико не живи горе него Срби на Косову и Метохији", закључио је Гајић.

ФоНет