Народна странка

Гајић: Боље да се туку посланици у скупштини него народ на улици

Гајић: Боље да се туку посланици у скупштини него народ на улици

Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је поводом јучерашњих догађаја у Скупштини Србије да је боље да се посланици туку у скупштини него да се народ туче на улици али да су интереси грађана „остављени по страни“ док се води битка унутар политичке елите.

„Атмосфера из скупштине се, нажалост, преноси на грађане и бојим се да нас то води ка путу без повратка, а то је подизање мржње у народу. Био сам посланик у два наврата и видео сам да два, три дана после оваквих догађаја посланици власти и опозиције заједно пију кафу, понашају се нормално и нису ни у каквом ’ратном стању’. Јучерашњи догађаји нису никаква туча него је било гурање које је на тренутке деловало и комично“, рекао је Гајић телевизији К1.

„Власт је рекла да је опозиција насилна, а опозиција је рекла да је власт диктаторска али су на брзину провучени закони и нико ништа није чуо ни о буџету ни о изменама Закона о енергетици. Изостала је расправа о важним питањима“, додао је Гајић.

Гајић је навео да обједињена расправа о 68 тачака дневног реда „није фер и не доприноси демократском дијалогу, јер опозиција има 68 пута мање времена него када би се расправљало о свакој тачки појединачно“.

„Важећи скупштински пословник који омогућава обједињену расправу важећи је још од 2003. године, а тај пословник није променила ниједна власт, као што га неће мењати ни садашња опозиција ако дође на власт. Овде се сви лажно приказују као шампиони демократије, а пример пословника показује да нису шампиони демократије“, рекао је Гајић.

Гајић је поводом хапшења министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића навео да је то хапшење „правно нелогично“.

„Тужилац је, то је моја претпоставка, погрешио у вези са Весићем из више разлога. Присуство на отварању станице није кривично дело, употребну дозволу није могао да изда без захтева, а надстрешница би пала и да је издата употребна дозвола“, рекао је Гајић.

Гајић је оценио да против Весића „нема довољно доказа“ и да он не може бити кривично одговоран за пад надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду у којем је погинуло 15 људи.

„Где је правна логика ако је ухапшен Весић, а није ухапшен његов претходник Томислав Момировић? Током Момировићевог мандата су издате све дозволе за реконструкцију станице. Ако није ухапшен министар током чијег мандата су издате дозволе, онда је немогуће да буде ухапшен министар који је ступио на функцију по издавању дозвола“, рекао је Гајић, који је адвокат.

Гајић је истакао да се Весићу на терет ставља „пуштање у рад железничке станице“, и прецизирао да Весић „није пустио у рад станицу, него је присуствовао отварању“, јер у  формално правном смислу отварање станице није у Весићевој надлежности.

Гајић је прецизирао да је железничка станица у Новом Саду отворена „после примопредаје радова под контролом надзора између инвеститора и подизвођача“.

„То је, колико знам, потписало 12 људи и они су тиме рекли да станица може да се отвори. Отварању је могао да присуствује било ко, могли смо и ми да присуствујемо, па да ли би и нас ухапсили јер смо били на отварању? Весић је тамо био као политичка личност, министар је дошао на отварање“, рекао је Гајић.

Гајић је навео да „општи услов за одређивање притвора Весићу не стоји“ јер нема довољно доказа за основану сумњу да би се против њега водио кривични поступак и одредио притвор.