Народна странка

Гајић: Нема референдума о капитулацији, копање литијума би забетонирало колонијални статус Србије

Гајић: Нема референдума о капитулацији, копање литијума би забетонирало колонијални статус Србије

Изјава председника Народне странке Владимира Гајића за портал "RuSerbia.com - O Србији на руском".

 

Народна странка је од првог дана против експлоатације литијума у Србији. У изборној кампањи у децембру 2023. године, то је поред питања Косова и Метохије била главна тема наше кампање.

Ми сматрамо да Србија мора учинити све да се спречи бетонирање колонијалног статуса Србије у економском и у политичком смислу.

Идеја ЕУ да се возе електричним аутомобилима преко девастирања животне средине у Србији не сме бити прихваћена.

То питање је обрађено и у нашем програмском документу" Проглас о српском питању у 21 веку".

Литијум се данас по свету рудари само у пустињама Чилеа, Аризоне, Аустралије, Кине.... Литијум се нигде не експлоатише тамо где живе људи.

Група релевантних српских научника међу којима има и чланова САНУ (Шолаја, Ђорђевић, Тадић, Ристић, Гргур, Брезјановић, Стевановић, Сакан) објавила је научни рад у познатом светском часопису „Нејчер“ (Натуре) којем аргументовано оспорава експлоатацију литијума у Србији.

Насупрот томе, имамо неименоване и неидентификоване стручњаке Рио Тинта, као и представнике српске власти, који тврде без аргумената, да копање литијума може бити еколошки безбедно.

Компанија Рио Тинто, односно њена ћерка компаније у Србији, Рио Сава, још увек није сачинила Студију о процени утицаја на животну средину, што је по локалним прописима главни документ који мора бити прихваћен од стране надлежних државних органа да би поступак ка коначном одобрењу за отварање рудника у рејону Јадра уопште могао да крене даље. Имајући то у виду, сада је на сцени једна расправа у којој се чује само бука.

Група српских научника је објавила научни рад у којем поставља питање оправданости и са еколошког и са економског становишта. Видећемо да ли ће се аргументи стручњака узимати у обзир у такозваној јавној расправи.

У овом моменту ни Закон о просторном планирању Републике Србије не иде на руку рударењу литијума.

Нажалост, Рио Тинто је у континуитету имао меку подршку власти. Ове власти, али и претходне такође, када су изгледа извршене кључне измене у Закону о рударству које дају већа права компанијама које врше истраживања на основу регуларних дозвола о истражним правима.

Српски научници сматрају да би експлоатација литијума у региону Јадра потенцијално имала разоран утицај на поџемне воде, земљиште, употребу воде и акумулацију отпада.

Већ сада, само на основу истраживачког бушења које је предузимано, изазвана је штета по животну средину.

Опште је позната чињеница да Мачва, Јадар и Подриње који су међусобно повезани поџемним шљунковитим слојевима чине подручје које представља највећи српски резервоар подземних вода и поџемних термалних вода.

Они који су за рударење литијума, немају аргументе који се супротстављају овом ризику који би Србију потенцијално оставио без воде.

Поред еколошке опасности која је сасвим евидентна, делује и да су економски услови који се договарају са инвеститорима и крајњим бенефицијарима, а то су аутомобилски гиганти из ЕУ, врло проблематични, ако је тачно да се Србија обавезује или намерава да се обавеже да неће на било који начин стављати ограничења у погледу извоза сировине.

То би значило да Србија добија улогу какве су имале све афричке земље које је рударство држало у колонијалном статусу вековима.

У политичком смислу, тренутно је најопаснија идеја о ванредним изборима због литијума, као и о референдуму.

Народна странка сматра, да о капитулацији Србије не може бити референдума, нити се о томе може изјашњавати на изборима.

Нека питања су изнад свега у Србији, па тако и вредности које су заштићене Уставом Србије, а међу њима је и животна средина, која се не може угрожавати политичком вољом било које власти, па ни на основу воље већине грађана, јер ми који смо данас грађани Србије у оваквим питањима имамо одговорност и према будућим грађанима Србије који се још увек нису родили.  

Као што не можемо да се одрекнемо Косова и Метохије, тако не можемо ни да доведемо у питање опстанак природе у Србији.

Да се изразим метафизички, то што нам је Бог дао, са тиме не можемо да располажемо.

Ја мислим да је народу Србије у овом питању потребна и међународна подршка.

Није само у питању експлоатација литијума, него је у питању и потпуно колонизовање Србије од стране колективног Запада што би само по себи довело у питање егзистенцијални опстанак српског народа.  

Владимир Гајић,
председник Народне странке